Poradniki 05.04.2022

Ciepły montaż okien

Ciepły montaż okien – co to jest?

 

Prawidłowe osadzenie okna jest równie ważne jak jego parametry. Stolarkę zwykle montuje się pianką PUR, ale zalecany jest również montaż z wykorzystaniem piany i taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Taki zabieg często nazywa się – ciepły montaż okien.

 

 

Jak zamontować okna?

 

Tanim i szybim sposobem na montaż okien jest powrzechnie znana metoda: okna kotwimy do muru, a przestrzeń między ścianą i ościeżnicą wypełniamy pianką poliuretanową. Ten materiał bardzo dobrze izoluje termicznie i akustycznie, jest odporny na działanie pleśni i innych grzybów i o ile nie jest wystawiony na działanie światła – nie starzeje się.
W zalecanym aktualnie ciepłym montażu, inaczej nazywany jako montaż warstwowy, termoizolacja z pianki PUR jest dodatkowo zabezpieczana od wewnątrz taśmą/folią paroszczelną i od zewnątrz wodoodporną taśmą paroprzepuszczalną. Mamy zatem trzy warstwy – paroizolacyjną, która ma uniemożliwić wilgoci z domu wnikanie w piankę, termoizolacyjną i paroszczelną, której zadaniem jest ochrona piany przed opadami i jednocześnie, umożliwienie dyfuzji pary wodnej. Dlaczego pianę zabezpiecza się taśmami? Tylko odpowiednio sucha piana izoluje termicznie i akustycznie.

 

 

Co to jest ciepły parapet?

 

Coraz częściej, szczególnie w przypadku cięższych okien, układa się pod nimi tzw. ciepłe parapety. To profile z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub twardego styropianu EPS. Eliminują one przedmuchy i mostki termiczne między oknem i parapetem oraz zapobiegają powstawaniu zawilgoceń. Kształtki przykleja się do idealnie wyrównanego ościeża na klej do styropianu bądź na rozprowadzaną gęsto nierozprężną piankę, także do styropianu.
Na ciepłym parapecie nie daje się taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej, ale na górze profilu może znajdować się taśma rozprężna, która dodatkowo uszczelnia połączenie kształtki i okna.

umów się na pomiar
Umów się na pomiar

Plastbud
ul. Poniatowskiego 12
32-700 Bochnia

Plastbud