Poradniki 16.01.2022

Mycie okien

Okna są wizytówką Twojego domu, dlatego warto zadbać o to by zawsze były czyste, lśniące i bez smug.
Poznaj kilka sprawdzonych metod, aby mycie okien nie sprawiało Ci większych problemów.

 

Czym najlepiej myć okna?

 

Sposobem na okna bez smug jest płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy, ściereczka z mikrofibry lub gumowa sciągaczka do szyb.
Są również domowe sposoby na mycie okien. Zamiast płynu do szyb, można opcjonalnie użyć płynu do naczyń, lub octu. Dwie łyżeczki octu na szklankę wody to ekologiczny sposób na czyste okna.

 

Sposób na bardzo brudne okna

 

Aby rozpuścić trudny do usunięcia brud, należy okno posmarować olejem lnianym i pozostawić na około 30 minut, następnie umyć okno płynem do szyb, lub płynem do naczyń.

 

O czym warto pamiętać, czego nie należy robić myjąc okna?

 

Pamiętaj o tym, aby nie myć okien w słoneczne dni. Nie należy również myć okien w czasie przymrozków. Przy takiej temperaturze szkło jest delikatniejsze i bardzo łatwo można je uszkodzić. Pamiętaj również, aby nie przecierać okien na sucho przed myciem. Niewielkie drobinki, które osiadły na oknie, podczas przecierania go na sucho mogłyby trwale zarysować szkło.
Jeśli czeka Cię gruntowne mycie okien, zalecamy aby zacząć je od mycia ram i skrzydeł, następnie szyby, na końcu parapet.

 

Jak polerować okna?

 

Samo mycie nie wystarcza. Aby okna były idealnie lśniące, warto je wypolerować. Czynność tę wykonuje się najpierw z góry na dół, a później na boki. Taka kolejność gwarantuje nie tylko lśnienie, ale także brak smug.

 

Jak myć okna drewniane?

 

Okna drewniane należy myć ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Nie można stosować produktów zawierających amoniak, zniszczą one drewno lub lakier. Ramy drewniane należy myć przynajmniej dwa razy w roku.

 

Jak myć okna aluminiowe?

 

Do czyszczenia okien aluminiowych nie można używać żadnych żrących środków chemicznych ani ostrych przedmiotów typu szczotka. Najlepiej jest przetrzeć je ciepłą wodą z łagodnym detergentem i wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Nafta pomoże usunąć ci ciężkie zabrudzenia.

 

Jak myć okna PCV?

 

Okna PCV łatwo ulegają zarysowaniom, dlatego najlepiej myć je miękką gąbką i delikatnymi środkami, np. wodą z płynem do mycia szyb. Nie należy używać twardej gąbki, ani szczotki.

 

umów się na pomiar
Umów się na pomiar

Plastbud
ul. Poniatowskiego 12
32-700 Bochnia

Plastbud